Den mediálního vzdělávání

28. ledna 2025
9:00-16:30
FF UHK, Náměstí svobody 331/2, Hradec Králové

Nahlédněte do digitální budoucnosti

načerpejte inspiraci do vlastní výuky


Jak Den mediálního vzdělávání probíhá?

Startujeme panelovou diskusí. Poté se účastníci v průběhu dne zúčastní 3 workshopů vlastního výběru. Workshopy jsou zaměřeny na aktuální témata, která hýbou světem mediálního vzdělávání a současně mají i praktický přesah do výuky. Inspiraci, kterou načerpáte, můžete ihned aplikovat i ve svých hodinách. Jednoho workshopu se účastní maximálně 25 učitelů. Všichni účastníci obdrží certifikát o absolvování programu. Na závěr se sejdeme ke společné reflexi.

Proč se zúčastnit?

Čeká vás den nabitý inspirací do vlastní výuky. Vyberete si z 12 praktických workshopů. Setkáte se se stejně naladěnými kolegyněmi a kolegy. Společně vytvoříme bezpečné prostředí pro sdílení.

Jaká je cena?

Cena za jednoho účastníka je 1490 Kč díky partnerské podpoře Královehradeckého krajského institutu pro vzdělávání a inovace a Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové. V ceně je zahrnuta panelová diskuze, 3 workshopy dle vlastního výběru, závěrečné setkání a ranní a odpolední coffee break a oběd. Účastnický poplatek lze platit ze šablon.

Jak se přihlásit?

Registrace zde.

Program

Změna programu vyhrazena.

Můžete se těšit na workshopy od následujících hostů:

Fak(e)ticky

Městská knihovna Litvínov

Zvolsi.info

NYU Prague

JSNS

Centrum současného umění DOX

AI dětem

Fakescape

Televize Junior

Jiří Svoboda (Jak na školní podcast)

Karolína Tichá (ZŠ Údlice)

NPI ČR

Přihlašování na jednotlivé workshopy bude dostupné od 24.6.2024.

9:00-10:00
Panelová diskuse: Mediální výchova do všech předmětů!

Hosté panelové diskuze: Petra Mazancová (Učitelská platforma), Jaroslav Jirásko (KKIVI), Jan Květina (FF UHK), moderuje: Michal Kaderka.

10.30-11.40
Workshopy 1.blok

Didaktická dílna FP TUL: Kanál aneb jak zvládnout propagandu

Ve workshopu si zkusíte roztřídit některé mediální zprávy a výstupy dle věku a zaměření žáků, s konkrétním zaměřením na propagandu. Ukážeme si, jaké typy propagandistických výstupů lze dobře vytěžit po stránce vizuální, textové či auditivní. Navrhnete si svůj vlastní propagandistický kanál, na němž se budou žáci učit rozpoznávat společensky nebezpečné jevy. Ukážeme vám, jak pracují v různých školách s dezinformacemi a jak žáky přijmout k faktu, že jejich životy budou dezinformacemi zasaženy už napořád.


Vyšší odborná škola publicistiky: Kuchařka školního časopisu jako zpestření mediální výchovy

Bývalá šéfredaktorka a editorka lifestyle časopisů Jana Zbyňková provede zákulisím úspěšných časopisů. Dozvíte se, jak si školní časopis ve škole zřídit i ucelený pohled do fungování redakce časopisu.


JSNS: Propaganda v současném světě a jak o ní učit s audiovizuálními materiály JSNS

Jak rozpoznat propagandu a nenechat se manipulovat? To si ukážeme na našem workshopu s lekcí Ruská informační válka a s aktivitou Jak se válka vypráví. Díky ní si tak přiblížíme, jak rozpoznávat nástroje a techniky ruské propagandy a jakým způsobem využívá příběh (narativy) k manipulaci. Aktivita zároveň vede žáky k budování dovedností k odolnosti vůči mediálním manipulacím a dezinformacím s přesahem získání souvisejících informací o aktuálním dění. Během workshopu představíme metodiku JSNS s důrazem na práci s audiovizuálními materiály a také od nás obdržíte zcela novou příručku (komplexního průvodce JSNS materiály) s nově aktualizovanými aktivitami k výuce o dezinformacích.


Zvolsi.info: Informační gramotnost – prakticky ve výuce

Na workshopu se podíváme na praktické tipy, jak zařadit mediální a informační gramotnost do výuky. Od ověřování zdrojů přes kritické myšlení až po triky, jak si nastavit zdravý vztah s telefonem a se sociálními sítěmi.

12.40-13.50
Workshopy 2. blok

Seznam se s médii & Jiří Svoboda: Jak na školní podcast

Lektor Seznam se s médii a moderátor podcastu 9 let natvrdo Michal Kaderka s moderátorem několika podcastů a bývalým redaktorem CzechCrunch.cz Jiřím Svobodou budou s účastníky workshopu vymýšlet, jak rozjet školní podcast. Přidejte se, pokud se chcete dozvědět o minimu technického zajištění, čeho se vyvarovat a jak postavit obsah. Workshop je vhodný i pro knihovníky, kteří rozvíjejí spolupráci se školami. Michal Kaderka zároveň vyučuje mediální výchovu na pražském Gymnáziu Paměti národa a je autorem otevřené učebnice Svět médií.


ZŠ Údlice: Jak na mediální výchovu

Jak to udělat, abychom zapojili mediální výchovu do vzdělávacího procesu? Vyučující Karolína Tichá doporučí, co dělat, pokud vedení není nakloněno zavedení mediální výchovy jako samostatného předmětu. Promluvíme si o inspiraci pro vyučující a příkladech dobré praxe. Ukážeme si množství materiálů a námětů, které můžeme získat zdarma, tak abychom mohli ve svém předmětu učit mediální výchovu.


Gymnázium Chomutov: Varianty plánování, čtení (textu i obrazu) a zacházení s pamětí v hodinách výuky dějinami

Vučující chomutovského gymnázia a oborové didaktiky dějepisu na FF UJEP Josef Märc ukáže, jak lze propojit dějepis s očekávanými cíli mediální výchovy. Příspěvek se soustředí na reflexi výuky, ve které se žáci stávají aktivní součástí ročního plánování a zároveň na základě probrané látky vytvářejí (relevantnější) hypotézy k tezi “Španělé porážejí vládu Aztéků (1521)”.


AI dětem: Syntetická realita

Umělá inteligence přináší světu mnoho pozitiv, ale také otázek. Možnost vytvářet přesvědčivá, počítačem generovaná syntetická média jako text, obrázky, videa nebo zvuk, vrhá na pojmy jako důvěra, pravda a objektivita nové světlo. Na online prostor se možná ve velmi blízké budoucnosti budeme dívat jako na syntetickou realitu. Pomocí aktivit s papírem i notebookem budeme hledat pozitivní postoje k této proměně.

14.10-15.20
Workshopy 3. blok

Městská knihovna Litvínov: TVvTupixx aneb koukáme na YouTube, ale s rozumem

Představovanou lekcí je program TVvTupixx aneb koukáme na YouTube, ale s rozumem. Zde si na příkladu jednoho z kanálů odpadní tvorby TvTwixx ukazujeme, jak je jednoduché na internetu velmi uvěřitelně lhát a šířit hlouposti. Během lekce hledáme chyby ve videu a usvědčujeme tvůrce z podvodu. Dotkneme se i témat reklamy a clickbaitu.


Fak(e)ticky: Dlouhodobá výuka mediální výchovy na ZŠ, primárně na prvním stupni

Společně se podíváme na to, jak předávat kompetence patřící do oblasti mediální výchovy na základní školy. Kdy s tím, jaké materiály využívat i jak klíčové znalosti I dovednosti předávat na prvním stupni. Workshop bude interaktivní.


#datamaze: Digitální budoucnost a kritické myšlení

V digitálním prostředí je důležité pěstovat nejen dovednosti, ale také kritické myšlení. V rámci workshopu si interaktivní formou zamyslíme nad tématy jako ekologická stopa digitálních technologií, role Google v našem životě, co je a není selfie a také proč nás chytrý telefon neustále vybízí k interakci.


Televize Junior: Jak na školní televizi

Jaromír Kučera z Televize Junior představí základní principy školního vysílání. Jaké jsou technické požadavky, abyste mohli spustit školní televizní kanál, jak by mělo vypadat školní televizní zpravodajství a jaké jsou nároky na učitele, kteří řídí televizní team.

Kontakt

Adéla Filipová
adela.filipova@ucitelskaplatforma.cz