Nový seriál Ochránce ze školského prostředí – kontakty na odborníky k jednotlivým tématům

Šikana učitelky žáky ve střední škole Třebešín, smrt vychovatelky v Chrastavě či soud kvůli hidžábu žákyně na střední zdravotnické škole. To jsou příklady kauz nového seriálu České televize Ochránce, který uvede Česká televize v neděli 5. září. Učitelská platforma proto pro média připravila k jednotlivým dílům seznam odborníků, na které se mohou k jednotlivým tématům obrátit.

Ochránce je seriál o fiktivním školském ombudsmanovi a mapuje nejdůležitější kauzy ze škol. Seriál poběží od 5. září do 7. listopadu na ČT1 každou neděli od 20.10 hodin. “Seriál je unikátní, protože nabízí i pohled z učitelské perspektivy a ukazuje, že nic není černobílé,” sděluje předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Za seriálem stojí stejný tvůrčí tým, který se podílel na seriálech Most!, Svět pod hlavou, Božena, Metanol nebo Dukla 61. “Očekáváme, že i Ochránce vzbudí stejnou pozornost a o vzdělávání se začne diskutovat jako o věci veřejné,” dodává Petra Mazancová.

Učitelská platforma ve spolupráci s Českou televizí zajišťovala během léta projekce pro učitele. Tvůrci v rámci následné panelové diskuze a ankety zjišťovali názory učitelského terénu na seriál. Z odborníků a učitelů z praxe sestavila Učitelská platforma seznam kontaktních osob, které mají k jednotlivým tématům co říci a jsou připraveny na komunikaci s médii. Pro seznam odborníků se obraťte se prosím na Petru Mazancovou nebo na Michala Kaderku (tel.: 777 879 481).

Po každém vysílaném dílu bude od 21.30 v profesní facebookové skupině Učitelé + probíhat debata s odborníky na téma, kterým se aktuální díl zabýval. Skupina včetně streamované diskuze je viditelná i pro veřejnost. Záznam debaty bude následující den zveřejněn na Youtube kanálu Učitelské platformy. 14. listopadu se na stejném místě uskuteční debata s tvůrci seriálu.

  1. díl Slabý kus, 5. září 

Anotace: Aleš Pelán je oblíbený středoškolský učitel, čelící nařčení, že udržuje zakázané vztahy se svými studentkami. Mezitím na stejné škole dochází k brutální šikaně jeho kolegyně, kterou si žáci natáčí na video… Má každý učitel takovou autoritu, jakou si zaslouží? Nebo si žáci dovolují víc než kdy dřív?

  1. díl Vražda vychovatelky, 12. září 

Anotace: V diagnostickém ústavu na severu Čech zabije chovanec vychovatelku. Ministr slibuje rázné řešení a pověřuje školského ombudsmana, aby celou situaci prošetřil přímo na místě. Aleš Pelán se hned první den ve funkci ocitá v prostředí, které je mu cizí. Kde děti nevěří dospělým a dospělí dětem…

  1. díl Andílek, 19. září 

Anotace: Žák základní školy během vyučování napadne spolužačku nůžkami. Rodiče se bouří a požadují, aby se ředitelka agresora zbavila. K tomu je ale zapotřebí souhlas jeho matky, která to odmítá. Rodiče se obrátí na ombudsmana Aleše Pelána.

  1. díl Mužská záležitost, 26. 9.

Anotace: Ředitel střední zahradnické školy je odvolán kvůli facce, kterou vrazil drzému žákovi. Ředitelovi příznivci v tom ale vidí pomstu jeho konkurentky a požádají o pomoc ombudsmana Aleše Pelána. Copak úspěšnému řediteli jeden pohlavek zničí kariéru?

  1. díl Džungle před tabulí, 3. října

Anotace: Na brněnské základní škole dojde ke rvačce mezi romskými a bílými žáky. Nová ministryně pověří ombudsmana, aby na místě situaci uklidnil. Aleš Pelán se ocitá ve škole, kde si učitelé nevědí rady a dětem je všechno jedno.

  1. díl Veřejný nepřítel, 10. října

Anotace: Na příměstském táboře se málem utopí žák místní základní školy. Zatímco leží v kómatu, odpovědným učitelkám hrozí trestní stíhání a nenávist místních. Ombudsman Aleš Pelán spěchá na pomoc. Celá věc je pro něj velmi osobní…

  1. díl Vrabčák, 17. října

Anotace: V nemocnici leží dívka, zraněná kvůli pádu z koně. Lékaři si všimnou, že neumí pořádně číst ani psát. Ombudsman Aleš Pelán zjišťuje, že třináctiletá Anežka nikdy nechodila do školy…

  1. díl Ahoj tati, 24. října

Anotace: Třináctiletý Lukáš zahyne po pádu z továrního komína. Zatímco policie věc uzavře jako nehodu, Lukášova matka obviní jeho spolužáky ze šikany. Ombudsman Aleš Pelán musí zjistit, zda šlo o nehodu, nebo sebevraždu…

  1. díl Hidžáb, 31. října

Anotace: Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán?

  1. díl Tichá dohoda, 7. listopadu

Anotace: Školský ombudsman dostává zprávu, že na jedné střední škole dochází k pohlavnímu zneužívání studentů učitelem. Případ je pro Aleše Pelána o to složitější, že na zmíněné škole léta učil, a dotyčného zná…

Kontakt:
Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy
tel.: 608 448 978
email: info@ucitelskaplatforma.cz
web: www.ucitelskaplatforma.cz
Twitter: twitter.com/ucitele
Facebook: facebook.com/ucitele
Instagram: instagram.com/ucitelskaplatforma/
LinkedIn: linkedin.com/company/ucitele

Učitelská platforma má přes 1200 členů a je profesním sdružením učitelek a učitelů MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ a ZUŠ, kteří se spojili s cílem zlepšit podmínky učitelské práce a kvality výuky. Cílem Učitelské platformy je tak aktivně vstupovat do jednání s MŠMT a s dalšími organizacemi, které ovlivňují vzdělávání v České republice, aby žáci i studenti získávali ve školách co nejlepší vzdělání pro budoucnost. Učitelská platforma podporuje požadavky České středoškolské unie a spolku Otevřeno, který usiluje o zvýšení kvality výuky na pedagogických fakultách a vyšší propojenost s praxí.